کفش های بازیافتی آدیداس

نوشته شده در تاریخ 15 / 12 / 1400
کفش های بازیافتی آدیداس

آدیداس چگونه کفش‌های کتانی و لباس‌های ورزشی را از زباله‌های پلاستیکی دریایی تولید می‌کند؟

در سال 2015، آدیداس با Parley for the Oceans همکاری کرد تا آلودگی اقیانوس ها را به لباس ورزشی تبدیل کند. آدیداس از بطری های پلاستیکی بازیافتی به عنوان جایگزینی برای پلی استر خالص استفاده می کند. آدیداس یک کفش 100% قابل بازیافت به نام Futurecraft Loop ارائه داده است که انتظار می رفت در سال 2021 عرضه شود.
آدیداس سالانه بیش از 400 میلیون جفت کفش تولید می کنند. ساختن این تعداد کفش به منابع زیادی نیاز دارد. اما ساخت مداوم مواد جدید برای محیط زیست خوب نیست. بنابراین آدیداس به منبع دیگری روی می آورد.
کارشناسان پیش بینی می کنند که ظرف 30 سال آینده پلاستیک در اقیانوس های ما بیشتر از ماهی خواهد بود. و یک مطالعه تخمین می زند که 90 درصد از پرندگان دریایی نوعی زباله پلاستیکی مصرف کرده اند. این همه آلودگی در سواحل و اقیانوس ها هم برای زندگی دریایی و هم برای مردم مضر است. بنابراین آدیداس در تلاش است تا مقداری از این پلاستیک را قبل از رسیدن به اقیانوس متوقف کند. در سال 2015، آدیداس با سازمان محیط زیست Parley for the Oceans وارد همکاری شد. هدف آنان این بود که آلودگی دریا را به لباس ورزشی تبدیل کنند و پیشرفت فوق العاده ای داشته اند.
در سال 2019، آدیداس قصد داشت 11 میلیون جفت کفش از پلاستیک بازیافتی اقیانوس بسازد. این بیش از دو برابر سال 2018 است. به گفته آدیداس، این مشارکت از ورود 2810 تن پلاستیک به اقیانوس ها جلوگیری کرد.

Adidas_Recycled_Shoes

اما این کفش ها چگونه ساخته می شوند؟

همه چیز از ساحل شروع می شود. افراد زباله های مناطق ساحلی مانند مالدیو را جمع آوری می کنند. سپس زباله ها دسته بندی شده و پلاستیک بازیافت شده به کارخانه فرآوری آدیداس فرستاده می شود. آدیداس از بطری های پلاستیکی حاوی پلی اتیلن ترفتالات یا PET استفاده می کند. اگر چیزی باشد که آدیداس نتواند از آن استفاده کند، مانند کلاه و حلقه، اینها به کارخانه های بازیافت معمولی تغذیه می شوند.
تصفیه خانه زباله ها را آسیاب، شستشو و آبگیری می کند و تنها تکه های کوچک پلاستیکی باقی می ماند. تکه ها حرارت داده، خشک و سرد می شوند و سپس به گلوله های رزین کوچک بریده می شوند. پلی استر معمولا از نفت ساخته می شود.

اما آدیداس این گلوله‌ها را ذوب می‌کند تا رشته‌ای ایجاد کند که به چیزی که آنها پلاستیک اقیانوسی می‌گویند. آدیداس از پلاستیک اقیانوسی برای قالب‌گیری رویه کفش و پوشاک مانند پیراهن استفاده می‌کند. هر مورد در مجموعه Parley از حداقل 75٪ زباله های دریایی بازیافت شده ساخته شده است و هنوز هم همان استانداردهای عملکرد و راحتی سایر کفش های آدیداس را دارند. پلی استر بازیافتی از آب کمتر و مواد شیمیایی کمتری استفاده می کند که به جلوگیری از آلودگی پلاستیک کمک می کند.

هدف آدیداس این است که تا سال 2024 تمام پلی استرهای بکر را با پلی استرهای بازیافتی جایگزین کند. در حال حاضر، بیش از 40 درصد از پوشاک آدیداس از پلی استر بازیافتی استفاده می کند. شاید بدون اینکه متوجه شوید لباس های ورزشی بازیافتی آدیداس را دیده اید.

لباس های ساخته شده از پلاستیک اقیانوس در فوتبال کالج، بیسبال، NHL، استرالیا اوپن و موارد دیگر استفاده شده است. اما این به طور کامل آلودگی پلاستیکی را از بین نمی برد. شستن لباس‌های پلی استر می‌تواند میکروالیافی ایجاد کند. آدیداس به مشتریان توصیه می کند که لباس های خود را کمتر بشویند، از آب سرد استفاده کنند و هر بار دستگاه را کاملا پر کنند.

اما این فقط اولین قدم است. آدیداس همچنین در حال توسعه یک کفش 100% قابل بازیافت به نام Futurecraft Loop است. این کفش برای نوسازی ساخته شده است. با کمک Parley for the Oceans، آدیداس از مواد در دسترس برای تولید محصولات جدید استفاده می کند. گامی بلند به سوی آینده ای پایدار.

کفش های بازیافتی آدیداس

اطلاعاتی راجع به Futurecraft Loop

این کفش از حلقه Futurecraft تنها با استفاده از پلی اورتان ترموپلاستیک (TPU) ساخته شده است، یک ماده مصنوعی که کل کفش، از جمله زبانه، بند، رویه و زیره میانی را با فناوری بالشتک Boost می پوشاند. آدیداس می گوید شش سال است که روی این پروژه کار می کند و هدف این است که سهم خود را برای تولید کمتر زباله های پلاستیکی انجام دهد.

به زبان ساده، این شرکت می‌خواست کفشی بسازد که بتوانید بارها و بارها از آن استفاده کنید و Futurecraft Loop تنها آغاز این تلاش پایدار است. آدیداس ادعا می‌کند که می‌خواهد مسئولیت عمر یک محصول را با اجازه دادن به یک مدل تولیدی که در آن مواد خام یک کفش برای تولید کفش دیگر استفاده شود، به عهده بگیرد. 
در حالی که بخش‌های مختلف Futurecraft Loop در چین تولید می‌شدند، کفش‌های کتانی در واقع در کارخانه روباتیک Speedfactory آدیداس در آتلانتا مونتاژ شدند.

آدیداس می‌گوید :برای توسعه فرآیند تولیدی که بتواند کفشی را که اساساً یک قطعه پلاستیکی جامد است، بدون استفاده از چسب و بدون کاهش عملکرد، مونتاژ کند، دهه‌ها تحقیق طول کشید. در نهایت، Futurecraft Loop به عنوان یک کفش دویدن طراحی شده است. این شرکت می گوید سگک را با افرادی که تا 400 کیلومتر (حدود 250 مایل) راه می رفتند آزمایش کرد و به نظر می رسید این جفت به خوبی مقاومت می کند.
البته Futurecraft Loop بخشی از چشم انداز پایداری غول پوشاک ورزشی آلمان است که نقش کلیدی در تجارت کلی ایفا می کند. این شرکت همچنین در حال همکاری با یک استارت آپ در اروپا است که به افراد اجازه می دهد کفش های قدیمی آدیداس خود را در ماه های آینده با پول نقد معامله کنند. آدیداس سپس قصد دارد برخی از مواد را از جفت های دست دومی که دریافت می کند، بازیافت کند.
اریک لیدکه، عضو هیئت اجرایی آدیداس، رئیس برندهای جهانی، گفت: «حذف زباله‌های پلاستیکی از سیستم اولین گام است، اما ما نمی‌توانیم در اینجا متوقف شویم. «گام بعدی پایان دادن به مفهوم "ضایعات" است.


نظر خود را راجع به این محتوا بنویسید