چگونه کفش های خود را تمیز کنیم؟

نوشته شده در تاریخ 13 / 04 / 1400
چگونه کفش های خود را تمیز کنیم؟

طریقه تمیز کردن انواع کفش

همه ی انسان ها به دنبال این هستند که فردی شیک پوش و جذاب باشند و اولین قدم برای آن، تمیز بودن است. تمیز بودن کفش ها امروزه تبدیل به یک دغدغه شده است چرا که هر کفش قلق خاص خود را دارد و ممکن است به هر روشی تمیز نشود. همچنین نوع تمیز کردن هر جنسی با جنس دیگر فرق دارد؛ مثلا ماده ای که برای تمیزی کفش چرم استفاده می کنیم، قابل استفاده برای کفش پارچه ای نیست. با ما همراه باشید تا به شما روش هایی نوین و ساده برای تمیزی کفشتان ارائه دهیم.

کفش های کتونی یا ورزشی

 • برای تمیز کردن این نوع کفش، اگر جنس کفشتان خوب باشد و در برابر چرخش حساس نباشد، می توانید آن را در لباسشوییتان برای شست و شو و تمیزی اش قرار دهید اما اگر کفش شما قابلیت شستن در لباسشویی را نداشته باشد، به بافت و سطح کفش آسیب جدی خواهد رسید و  در نهایت باید گفت که اگر بتوانید خودتان به صورت دستی این نوع کفش ها را با دست و مواد شوینده ملایم شست و شو دهید بهتر است، چرا که مطمئن هستید به کفشتان هیچگونه آسیبی نخواهد رسید و باید خاطرنشان کرد که لباسشویی عمر کفشتان را کم می کند.
 • همچنین در بسیاری از کفش های کتانی، این قابلیت را دارید که کفه ی آن ها را درآورده و جداگانه بشویید که اینطوری تمیز تر خواهند شد. اما یادتان نرود که نباید کفش های ورزشی یا کتونی خود را در معرض باد سشوار یا بخاری یا شوفاژ خشک کنید بلکه باید آنان را در معرض آفتاب و هوای آزاد قرار دهید.
 • برای بو نگرفتن این کفش ها نیز، سطرح داخلی آن را مایع ضد عفونی کننده بزنید.

clean_sport_shoes

کفش های پارچه ای

 • این نوع کفش ها می توانند در انواع مختلف اسپرت و مجلسی باشند. در این نوع کفش بهتر است برای تمیزی از لباسشویی استفاده نکنید زیرا دوام کفش را پایین آورده و از عمر چسب کفش می کاهد.
 • ابتدا گرد و غبار کفش خود را با یک دستمال یا حوله بگیرید و سپس در یک ظرف یک قاشق مایع ظرفشویی را با آب ولرم ترکیب کنید و با مسواک یا فرچه بر روی کفش بکشید و سپس با یک حوله یا دستمال آن را خشک کنید و سپس آن را در معرض هوای آزاد و آفتاب قرار دهید.
 • در کفش های مخملی باید از مواد شوینده خشک استفاده کنید.
 • برای تمیز کردن لژ کفش های خود می توانید از یک مسواک آغشته به خمیردندان استفاده نمایید.

اگر خواستید کفش پارچه ای را در لباسشویی بیندازید باید یک سری نکات را برای جلوگیری از آسیب به کفش هایتان مد نظر داشته باشید:

-اگر کفشتان رویه توری است، حتما آن را در داخل کیسه پارچه ای سفید قرار داده و سپس داخل ماشین لباسشویی بیندازید.

-برای شست و شوی کفش ها با ماشین لباسشویی، حتما آب لباسشویی را برای ثابت نگه داشتن رنگ کفش ها، روی دمای سرد بگذارید.

کفش های ورنی

برای تمیز کردن این نوع کفش فقط نیاز به یک دستمال نمدار دارید. ابتدا با یک دستمال نمدار، تموم گرد و غبار و خاک آنان را گرفته و سپس متناسب با رنگ کفش به آن واکس بزنید. تمیزی کفش های ورنی جزو راحت ترین کفش ها برای تمیزی هستند.

clean_leather_shoes

کفش های چرمی

 • برای کفشی با چرم مصنوعی ابتدا به میزان مساوی سرکه سفید و آب را مخلوط کرده  و سپس با مسواک آن را روی کفش های چرمی تان کشیده و کفشتان را خشک نمایید.
 • باید خاطر نشان کرد که از واکس های ماشین می توان برای این کفش استفاده کرد.
 • برای کفشی با چرم طبیعی کافیست از واکس مخصوصش و دستورالعملی که به همراهش است، استفاده نمود. همچنین در صورت نبود واکس یا دستورالعمل ویژه کفش، می توانید از ترکیب کمی جوش شیرین و آب استفاده نمایید.
 • برای اینکه کفشتان برق بیفتد، می توانید وازلین را به دستمال یا پنبه آغشته کرده و سپس برای براقی کفشتان از آن استفاده نمایید و سپس با شیشه پاک کن روی آن بکشید.

کفش های نوبوک، جیر و چرم میش

 • این کفش ها به دلیل جنسی که دارند، باید سعی کنید همیشه آن ها را تمیز نگه دارید و برای تمیزی آن ها کافیست با یک مسواک یا فرچه خیس آن ها را نمدار کرده و دستمال یا حوله بکشید.
 • اگر کفش شما دارای یک لکه سخت بود، می توانید از یک سمباده دانه ریز برای تمیزی آنان استفاده نمایید و سعی کنید به آرامی و در همه جای کفش از این ابزار استفاده کنید چرا که معمولا باعث روشن شدن کفش می شود.
 • برای از بین بردن پرز روی این نوع کفش ها، باید کفشتان را در معرض بخار آب قرار داده و سپس پس از گذشتن چند دقیقه، با برس مخصوص روی آن ها بکشید تا پرزهای آن کنده شود.
 • برای از بین بردن جای ساییدگی در این کفش ها، کافیست با برس مخصوص چند بار در جهت جلو و عقب روی این کفش ها بکشید.
 • برای پاک کردن لکه های آب نیز، باید با یک پارچه یا حوله که نه زیاد خشک باشد و نه زیاد خیس روی این کفش ها بکشید و سپس با یک دستمال یا حوله رطوبت را بگیرید و در جایی دور از نور خورشید بگذارید و اجازه دهید کامل خشک بشوند تا فرمشان را از دست ندهند و سپس با برس مخصوص کل کفش را بکشید.
 • در این نوع کفش ها بهتر است از اسپری محافظت کننده مخصوص آنان استفاده شود.
 • در داخل کفش های چرم میش، آستری هایی وجود دارد که برای تمیزی و جلوگیری از قارچ و بوی بد آنان کافیست با یک محلول ضد عفونی کننده و آب داخل آن را بکشید و سپس 24 ساعت قبل از استفاده، در معرض آفتاب یا هوای آزاد قرار دهید تا خشک شوند.

clean_Suede_shoes

کفش های لژدار حصیری

برای این نوع کفش ها کافیست چهار لیوان آب ولرم را با یک چهارم پیمانه سرکه سفید ترکب کرده و سپس مقداری مایع ظرفشویی به آنان اضافه کنید و سپس با یک مسواک یا فرچه نرم به صورت یک طرفه و خیلی آرام روی آن بکشید چرا که بافت حصیری در برابر ابزار سخت بسیار حساس است. بعد از تمیز کردن یک دستمال خیس تمیز روی آنان بکشید.

کفش های سفیدمان را چگونه تمیز کنیم؟

همانطور که می دانید رنگ سفید، رنگی است که نمی شود هر ماده شوینده ای به آن زد یا تمیز کردن رنگ سفید نسبت به سایر رنگ ها کمی حساس تر است، اما ما به شما روش هایی را خواهیم گفت که به راحتی کفش سفیدتان را مانند روز اول کنید.

 1. در ابتدا باید بند یا کنف کفش خود را از کفش جدا کنید و به صورت جداگانه بشویید.
 2. می توانید آن ها را با آب و مایع شوینده و یا اگر قصد شستن با ماشین لباسشویی دارید، آن ها را در یک کیسه پارچه ای بیندازید و سپس در ماشین لباسشویی قرار دهید.
 3. اگر بند کفش شما بسیار کثیف بود، قبل از شست و شوی نهایی آنان را در یک کاسه که ترکیب آب گرم و مواد شوینده است به مدت چندین دقیقه بگذارید و سپس اقدام به شست و شوی نهایی کنید.
 4. مرحله بعدی شستن کف کفش است که این کار را با یک مواد شوینده و به کمک یک مسواک یا اسفنج انجام دهید.

clean_white_shoes

 • با یک پارچه نمدار گرد و خاک و غبار کفشتان را بگیرید و سپس در کاسه ای مخلوطی از صابون و آب گرم درست کنید و با مسواک یا فرچه نرم کفشتان را تمیز کنید و اجازه دهید خشک شوند. این کفش ها را قبل از خشک شدن نباید در قفسه کفش ها قرار داد.
 • می توانید از یک چهارم فنجان شامپو یا هر مواد شوینده دیگری به همراه دو فنجان آب گرم نیز برای تمیزی کفشتان به روش بالا استفاده نمایید.
 • ترکیب نوشابه های گازدار با یک قاشق غذاخوری آب و یک قاشق غذاخوری هیدروژن پراکسید می تواند ترکیب بسیار عالی برای تمیز کردن کتانی های سفید شود. هنگامی که این سه مواد را با یک دیگر ترکیب کردید، به صورت خمیر در می آیند، و آن را روی کفشتان بمالید و پس از آنکه مطمئن شدید تمام کثیفی های کفشتان رفته است، می توانید آن را از روی کفش خود پاک کنید.
 • پودر بچه نیز روش معجزه آسای دیگری است. مقداری از پودر بچه را با مقداری آب گرم مخلوط کنید تا خمیری به دست آید، سپس مانند روش بالا آن را بر روی کفش خود بمالید که بهتر است از مسوام کمک بگیرید و پس از پاک کردن، باقی مانده خمیر را پاک کنید و کفشتان را با آب بشویید و سپس اجازه دهید تا خشک شود.
 • مایع های سفید کننده نیز بسیار قوی و عالی هستند اما با توجه به اینکه ممکن است رنگ کفش را از بین ببرد یا در استفاده از آنان باید بسیار دقت و احتیاط کرد، ما این روش را پیشنهاد نمی کنیم.
 • روش دیگری نیز وجود دارد . آن ترکیب یک قاشق جوش شیرین به همراه نصف قاشق سرکه سفید یا هیدروژن پر اکسید به همراه نصف قاشق آب ولرم است که این مخلوط را با مسواک بر روی کفش بمالید و سپس پس از لکه گیری و تمیزی آنان را آبکشی کنید و کفشتان را در معرض هوای آزاد قرار دهید تا خشک شود البته اگر کفشتان کتانی سفید بود نباید آن را در معرض آفتاب یا هوای آزاد قرار دهید.
 • استفاده از پارچه آغشته به سرکه سفید به تنهایی نیز می تواند، کفش سفید را تمیز کند.
 • با پیشرفت علم، امروزه مواد مخصوصی با عنوان لکه بر یا تمیز کننده کفش ها در بازار وجود دارند، که می توانید از آنان نیز بهره ببرید.
 • یک سری پارچه هایی شبیه به اسفنج در بازار وجود دارند که جنسشان از فوم ملامین است و هنگامی که این اسفنج ها با آب ترکیب شوند، ترکیبات میکروشان فعال شده و مانند یک سوهان نرم قابل استفاده برای برق انداختن کفش های سفید می باشند.
 • برای از پوشاندن خط و خش روی کفش سفید می توانید از لاک سفید استافده نمایید. به این صورت که پس از تمیزی کفش با روش های ذکر شده، قسمت های دارای خط و خش را لاک بزنید و اجازه دهید خشک شوند. برای دوام این لاک و براق کردن سطح لاک می توانید از برق ناخن (تاپ کات) استفاده نمایید.
 • برای کفش های جیر سفید نیز، باید با احتیاط عمل کنید چرا که جنس جیر بسیار حساس است و به راحتی لک می شود. برای این نوع کفش ها می توانید از یک حوله یا پارچه نرم که آغشته به سرکه سفید است، استفاده نمایید.
 • همچنین برای برق انداختن کفش های چرم سفید نیز، با استفاده از یک مسواک که آغشته به ترکیب و خمیر دندان است و یا حتی آب گرم به تنهایی استفاده کنید.

یادتان نرود که برای تمیز بودن کفش های سفید باید حداقل هر دو هفته آن ها را بشویید چرا که تمیز کردن مداوم، باعث جلوگیری از لکه و گرد و غبار می شود و هرچه کثیفی بیشتر روی کفشتان بماند، تمیز کردن آن نیز سخت تر است.


نظر خود را راجع به این محتوا بنویسید